Weret-Hekau
Kalypszo 2006.08.26. 17:41
Weret-Hekau
A szó jelentése Nagy Varázserejű és amellett, hogy több egyiptomi istennő mellékneve volt, egy önálló istennőt is jelölt.
A Nagy Varázserejű titulus azokhoz az istennőkhöz társítható, akiknek valamelyik aspektusában fontos jellemvonásuk a varázserejük. A Piramisszövegek idejétől kezdve elsősorban a Napszemet megtestesítő istennők mellékneve – Szahmet, Tefnut, Basztet, Hathor, Ízisz, Neith, Wadjet stb. –, akik a király isteni anyjának szerepét töltik be, akik a királyi gyermeket szoptatják. Ezeket az istennőket gyakran azonosították egymással.
Mint önálló istennő, Weret-Hekau egyik megtestesítője volt a Napisten szemének. A Napisten védelmezője, illetve a király nevelőanyja és védelmezője.
Az Újbirodalomtól megtalálható a király koronázását megörökítő ábrázolásokon.
Változatos formában ábrázolták, mindazon istennők alakját felveheti, amelyekkel azonosították, így megjelenhet oroszlánfejű-nőalakként, kígyófejű-nőalakként, illetve kígyó formájában, egy III. Szeszósztrisz (12. dinasztia) piramis-templomából származó relieftöredéken pedig nőalakban láthatjuk.
Tutanhamon több sírmellékletén említik és a "Palota Úrnőjének" nevezik az istennőt. Egy a sírban talált kis aranyszentélyben az istennőt ábrázoló amulettet találtak. Weret-Hekau emberfejű kígyóként jelenik meg, amint a fáraót szoptatja. Az istennő králysággal való szoros kapcsolatát tükrözi Horemheb fáraó és felesége, Mutnedzsmet kettős szobra is, mely jelenleg a Torinói Múzeumban látható. A szobor felirata arról számol be, hogy Horemheb koronázásán a Karnak Templomban Weret-Hekau átölelte az uralkodót, majd Ureuszként jelent meg a homlokán.
Az istennő neve, kígyó determinatívummal és napszemekkel előfordul olyan mágikus tárgyakon, mint a hajítóbot – a halott védelmére szolgált rosszindulatú lelkek és démonok ellen –, és az általában vízilóagyarból készített varázsbot, melyeket állapotos asszonyok és szoptatós anyák, illetve gyermekes anyák védelmére használtak.
A görög-római korban Weret-Hekau részt vesz a gyász-rituáléban, ennek képi ábrázolása a Philaei Templom Ozirisz-kápolnájában látható.

|

|
Az istennő Amon-Ré mögött, III. Ramszesz medinet habui templomában. |
Weret-Hekau Nefertari-Merenmut templomában, Abu-Szimbelben. |
|