Mafdet
Kalypszo 2006.08.26. 17:48
Mafdet
Mafdet vagy Maftet ősi, már az első dinasztia idején kimutatható állatalakú oltalmazó istennő volt. Az egyiptomiak hite szerint kígyók és a skorpiók támadása ellen nyújtott védelmet.
Hermann Kees egy macskafélét látott benne, ami a taniszi király étkezőhelyiségében (Hwt-anx) fogyasztotta el az étkezési hulladékot és megette a kígyókat. Megrágta a Smst-kívégzőeszközzel megölt emberek lehullott fejét. Ez a kivégzőeszközmegtalálható a király hajójában és Ré bárkájában.
Mafdetet az eszközzel való kapcsolata miatt a büntető hatalom megtestesítőjének tartották.
Wolfhart Westendorf úgy gondolja, hogy Mafdetnek, mint trónistennőnek a dinasztikus kort megelőző feltételezett rituális királygyilkosságokban volt szerepe. Szerinte az istennő a királyt védelmező hatalom megtestesítője, mint nb.t Hwt-anx - "Az Élet Házának Úrnője". Ezt szimbolizája például a párducbőr (Mafdet bőre), mint papi ruhaviselet. Úgy véli, hogy Mafdetnek a Smst-tel való kapcsolata talán az istennő egyik mellékszerepéből - vadászleopárd ? - eredeztethető.
A korai időkben Seshat-tal hozzák összefüggésbe az istennőt, mindkettőjüknek ugyanarra a napra esett a születésnapja, néha ikreknek is nevezték őket. Akkor még Mafdetnek a szerepe Íziszéhez volt hasonló. Ő volt a király anyja és hitvese.
A Piramis-szövegekben az istennő Ré-t és az elhunyt uralkodót védelmezi. A 440-42-es és az 1212-es mondás szerint Mafdet fogai és karmai a késhez és a szigony hegyéhez hasonlók.
Mint a király kísérője és védelmezője az ellenség és a lázadók estek áldozatául.
A Közép Birodalomban Mafdet, gyakran Hededet skorpió istennővel együtt védelmező és bajelhárító szerepben tűnik fel mágikus tárgyakon.
A Halottak könyvében a „Rerek-kígyó” távoltartásában van szerepe. A 39. fejezet szerint: Sdi HA.tj=k jn MAfd.t - A szíved (a kígyóé) Mafdet által ki van tépve.
Az újbirodalom elejének túlvilág ábrázolásain Mafdet megjelenik az Igazság Csarnokában, feltehetőleg büntetői minőségben.
A 21. dinasztia két emlékművén is feltűnik a kivégzőeszközre felmászó istennő alakja a túlvilági ítéletet megörökítő jelenetben.
A Görög-római kori templomfeliratok gyakran említik Mafdetet, ez azonban a legtöbb esetben Mafdet más istennőkkel való azonosításával magyarázható.
Az istennő nevének pontos jelentése nem ismert, talán „futó” vagy „mászó”.
Megjelenési formájának állattani besorolása bizonytalan. Néha úgy tűnik, hogy egy nagyobb macskafélére kell gondolnunk, mint a párduc vagy az oroszlán, más esetben viszont kisebb ragadozóra, mint a cibetmacska, az ocelot, vagy az ichneumon. Ábrázolták macskabőrbe öltözött nőként is. Ré-vel való kapcsolata miatt a „Mafdet állat” néha napkorongot és ureusz fejéket visel.
Mafdet nem rendelkezett önálló kultusszal, de számos templom felirataiban szerepel, főleg a késő korban.
Több mágikus rituáléban szerepe volt, ez megerősítette helyét a népi vallásban. A 21. dinasztia idejéből fennmaradt egy varázsmondás démonok és szellemek ellen, amit egy hímvessző formájú kenyér felett kellett elmondani. A kenyérbe bele kellett vésni az ártó hatalom nevét. Majd ezt a kenyeret húsba tekerték, és egy macskának adták. Úgy gondolták, hogy mikor a macska megette a kenyeret, maga Mafdet semmisítette meg a rosszindulatú erőt.

Mafdet a karnaki templom Ozirisz-Heka-Djet kápolnájában.
© Iufaa (Itt csak ismeretterjesztés céljából jelenik meg.)
|