Egy közeli fehér törpe ''súlyos'' titkai
2006.11.22. 19:30
Az amerikai Hubble Űrteleszkóp eddig soha nem látott részletességgel tanulmányozta az éjszakai égbolt legfényesebb és hozzánk legközelebb lévő, kékesfehér színben pompázó fehér törpe párosát. A megfigyelések bebizonyították, hogy a páros kisebbik tagja, méretét tekintve kisebb a Földnél azonban körülbelül akkora tömeggel rendelkezik, mint a Nap.
A fehér törpék összes fűtőanyagukat felhasznált, Napunkhoz hasonló tömeggel rendelkező csillagok maradványai. Ezek a csillagok igen sűrű, forró felszínű és körülbelül Föld méretű égitestek, melyek fokozatosan - ez több milliárd évet is jelenthet - hűlnek le. Méretüknél fogva, igen nehéz tanulmányozni őket - különösen, ha egy másik fényesebb társ elnyomja fényüket.
A csillagászok már régóta küzdenek azzal a problémával, hogy a hozzánk legközelebbi fehér törpe pár a közül az egyik, a Szíriusz B közel 10000-szer halványabb, mint társa, a Szíriusz A. Azonban most egy az angliai Leicester Egyetem egyik tudósa, Martin Barstow vezette nemzetközi kutatócsapatnak a Hubble STIS (Űrteleszkóp Képalkotó Spektrométer) műszere által 2003-ban rögzített adatokat feldolgozva sikerült szétválasztaniuk és analizálniuk a csak a Szíriusz B-ből érkező fényt. A Szíriusz B-t ugyan már 1862-ben felfedezték, azonban mindmáig a fényesebb Szíriusz A miatt igen nehéz volt alaposabban megvizsgálni.
A kapott adatok szerint a kis csillag felszíni hőmérséklete közel 25000 celsius fok - ez több mint kétszer akkora, mint a Szíriusz A-é, melynek a felszíni hőmérséklete 10500 celsius fok. Ezen felül annyira sűrű, hogy az általa gerjesztett gravitációs mező annyira lelassítja a felszínét elhagyó fényt, hogy annak a spektruma már-már a vörös felé tolódik. Ezt a "gravitációs vörös eltolódást" megmérve a kutatók már ki tudták kalkulálni a fehér törpe tömegét, amely körülbelül azonos (98%-a) Napunk tömegével.
Azonban ez a tömeg egy igen kicsi, mindössze csak 12000 kilométer átmérőjű gömbbe tömörül, ami ugyan csak némileg, de kisebb Földünknél. Ez hatalmas anyagsűrűséget jelent. Csak összehasonlításképpen egy átlagos testsúlyú ember itt a Földön 68 kilogrammot, a Szíriusz B-n pedig körülbelül 23000 tonnát, azaz 25 millió kilogrammot nyomna.
Azok a fehér törpék, amelyek anyagot lopnak el saját csillagtársuktól, annyira megnövelhetik a tömegüket, hogy a végén egy Ia típusú szupernóvaként felrobbannak. Az ilyen robbanásokat a csillagászok, mint egy "állandó gyertyát" kozmikus távolságok mérésére használják.
|