A női princípium szerepe Egyiptomban
2007.01.13. 21:24
Ízis hozta létre a spiritualitást. Ő a női princípium. A férfi és női princípium egyenlően érvényesült az egyiptomi civilizációban. Ők tettek rendet a káoszban és őrizték annak tökéletes egységét. Az egyetlen istennek két formája van: a bölcsesség, a tudás, ezek a férfi princípiumok és a végtelen szeretettel megnyilvánuló női anyag.
Mielőtt a világ megnyilvánult, az istennek ez a két része létezett. Ezek Atum (férfi) és Nun (nő) működésbe hozza isteni akaratát. Így lesz Ptah és Szekmet. Ez ugyanaz az isten más névvel, más tulajdonságokkal.
Hathor temploma Az északi sark fölötti csillag, a Sarkcsillag jelképezte azt az anyai erőt mely létrehozta az életet megteremtő anyagot. Hathor temploma a női alkotórésznek lett szentelve. A templom tengelye a Drakónisz csillagkép felé néz. A falak tartották távol az élet ellenségét, mely örökre fenn akarta tartani önmagát. A főbejáratot az északi oldalra helyezték. A tájolással minden esetben meg lehetett találni a Drákóniszt.
Az Alfa Drakónisztól 90 fokra találtak egy újabb jelentős csillagot, ezt Szíriusznak nevezték el. Ez volt Ízisz jelképe. Tiszteletére kijelölték a második bejáratot. Ez a bejárat keretezte azt a helyet, ahol a Szíriusz június 21-én a nyári napforduló idején felkelt. A papok tanulmányozták a csillagok mozgását és az energiájuk által létrehozott folyamatokat. Következtetéseiket a falakra vésték. A Szíriuszt, Ízis jelképét Kutyacsillagnak nevezték, s az Orion mögött található. Megjelenése a Nílus áradását jelezte. Negyven napig, az áradás idején volt látható. Ezzel nagyon fontossá lett az egyiptomiak számára. Az évet három évszakra osztották. A Szíriusz és a Nap megjelenésekor a nyári napfordulón meggyújtották a tüzet a templom tetején az egész ország számára.
Hathort a betegek védelmezőjének is nevezték, szanatóriumot építettek tiszteletére, és az orvosok tudásuk szerint mindent megtettek gyógyulásukért.
Hórusz születésének kápolnája Ezt a kápolnát Az időszámításunk kezdetén a rómaiak építették. A falakon szerelmi jeleneteket láthatunk Ízisz és Ozírisz között, majd Ozírisz fiának születését és neveltetését. Bész istennő volt a szülő nők védelmezője, jelen volt és segített a szülésnél. Az oszlopokon jelenik meg a képe.
A Hórusz-templom bejáratán, az oszlopfőkön Hathor arcai láthatók. Mindegyik egy-egy világtáj felé néz. A templom falai domborművekkel vannak borítva, melyek megmagyarázzák a világegyetem értelmét, a reinkarnáció jelentőségét, és a szuperlénnyé válás módját.
A közemberek a házaikat a templom köré építették, így a mindennapi életben is helyet kapott a megvilágosodott papok bölcsessége.
Karnaki templom Az Élet Csarnokában írnokok dolgoztak papiruszokon. A csillagászati feljegyzések mind másolatba kerültek, így megmaradhattak a perzsa pusztítás ideje után is. Innen juthatunk a Jelenések Csarnokába, mely egy hat oszlop által alátámasztott kamra.
Ozírisz kápolnájában megismerhetjük azt a fejlődési folyamatot, mely által az ember állati tudatból szuperlénnyé vált.
Minden templomnak volt egy szent tava, melyben reggel a papok megmerítkeztek tisztulásként a templomi szertartások előtt. Ezután következett a Szertartások Csarnoka. Az egyenes lépcső jelképezi a lélek leszállását a földre, hogy anyagba sűrűsödve megismerje a Világegyetem törvényeit.
A Tűz kamrájában égett az anyag első megnyilvánulása, itt adták át az áldozatokat Hathornak, a női princípiumnak, aki az élet működését szabályozza a Földön.
Az Aranybárkáról már említést tettünk előző cikkünkben; innen fog majd elindulni az ünnepeken Hórusz szobrával.
|