Fejezetek az arc meséiből
http://interno.hu/index.php?option=com_content&tas 2008.01.13. 18:11
Titkosírás az arc, de annak, aki a kulcsát bírja, nyitott könyv - írja Jókai. S mennyire igaz. Az arcolvasás képességével mindannyian rendelkezünk, csak más mértékben. Öntudatlanul állítunk fel arcdiagnózisokat nap mint nap...
Ha valakivel először találkozunk, születik egy első benyomás. Talán egyből szívünkbe zárjuk, nem sejtjük persze miért. ("Olyan szimpatikus volt.") Vagy éppen ellenkezőleg: valamilyen rejtélyes okból nem tudjuk megkedvelni az illetőt. ("Nem áll jól még a szeme se.") Ezekbe az ítéleteket nem kis mértékben formálja a teljesen ösztönös, öntudatlan arcelemzés, amit akkor is alkalmazunk, mikor valakinek a személyiségéről alakítunk ki képet önmagunkban, s akkor is - csak kicsit más céllal -, mikor valakinek az egészségi állapotára következtetünk az arcán bekövetkező elváltozások alapján.
Vissza az ókorig
A "csúnya szóval" fiziognómia tudománya nem egy újkori csecsemő. A kínaiak s a görögök is alkalmazták különböző célokra az arc, test attribútumai és a jellemvonások, betegségek közötti összefüggésrendszert, az ezzel kapcsolatos megfigyeléseket. Az ősi kínai gyógyászat szerves részét képezte az arc tüzetes vizsgálata.
Az orvostudomány atyja, Hippokratész neve is a fiziognómiával foglalkozók listáján szerepel, csakúgy, mint a talán ennyire nem ismert Zopiroszé (Zopypros) is. A görög úriember kitűnő arcolvasó hírében állt, egy alkalommal Szókratész ábrázatát is kielemezte. A nagytiszteletben álló filozófus hedonista - állapította meg. Az emberekben Szókratészről élő kép és az "ítélet" közötti ellentmondást a nagy filozófus maga oldotta fel: "Jóllehet, valóban ezek természetes hajlamaim, de alávetettem őket szellemem hatalmának." Így szól a fáma.
Miről árulkodik az arcforma?
A keskeny arc az arcmustrálók szerint a változást, tettvágyat, újítást rejti önmagában, az ovális arcú emberből jó vezető válik, ám egyúttal hajlamos az egoizmusra is. A széles arcú ember ezzel szemben a nyugalom, hagyományok híve. Ha az előbbi a folyó, az utóbbi a tó. A szögletes archoz határozottság társul, a kerekhez optimista világlátás, rózsaszín szemüveg.
Az arc horizontális bontásában 3 részt különít el a tudomány: a homlok a szellemé, a középső zóna (szem, orr) a lélek rejteke, az orr alatti terület (a száj környéke, állkapocs stb.) a test territóriuma. A 3 zóna közötti hierarchia sokat elárul az illető személyiségéről. A harmonikus elrendezés és ezzel együtt a harmonikus egyéniség meglehetősen ritka. A legtöbb embernek valamelyik területe a domináns.
A homlok-dominancia az intellektualitás uralmával jár, amihez fejlett absztrakciós készség társul. Ha a szemek, orr zónája az erőteljesebb, érzelmes, "segítő", empatikus és művészi hajlammal, tehetséggel megáldott emberrel van dolgunk. Az alsó rész a test, az anyagiak dominanciájáért felelős. Az állkapocsban "erős" ember törtető, céltudatos.
Vertikálisan két részre tagolható arcunk: nem meglepő módon női (bal) és férfi (jobb) térfélre bontható. Előbbi a legbelső énünket reprezentálja, kreatív, rejtett oldalunkat. A jobb oldal a külvilágé. Mindaz, mit a környzetünkkel akarunk láttatni önmagunkból, a kontrollált, leszabályzott személyiségünk, a logikus lényünk. Nagyon fontos a kettő közötti differenciának a mértéke. Az összhatás és viszony árulkodó. A disszononcia disszonanciát szül a környezetben is. A két oldal közötti nagyfokú eltérés azt az érzetet kelti: ez az ember nem harmonikus, nem elég őszinte, hiteles.
Ha a szeme, szája, orra beszélni tudna..
Nézzük akkor az arcot egy kicsit nagyítóval! Mit tükröz a szem? (Azon kívül, hogy a lelket...) Merüljünk el a részletekbe...
A szem mérete a legszembeötlőbb. A nagy szemek extrovertált, vidám attitűdöt takarnak, a kis szemek introvertáltabb személyiséget, ám céltudatos, vitára kész alkatot. (A feltűnően kicsi szem megbízhatatlanságot.) Meghatározó a szemek közötti távolság s a forma is. A távol ülő szemek tulajdonosa nagyvonalúbb, "nagyobb dumás" hírében áll, mint egy közel ülő szemekkel megáldott személy, aki sokkal távolságtartóbb embertársaival. A mélyen fészkelő szemek óvatos, romantikus lélekről tanúskodnak, a kerek szemforma naivságról, hűségről, míg az ovális alak jóindulatot, jó humorérzéket, a vágott szem leszabályzott személyiséget takar.
Az orr méretével és formájával nyilatkozik hordozója hajlamairól. Minél nagyobb, annál harcosabb, kifelé fordulóbb. A kisorrú ember hajlékonyabb, ő nádszál, nagyorrú társa a fa. Ha a mérethez egyenes forma is társul, akkor a túltengő egó, önbizalom vezetői pozícióba is segítheti a személyt. A hajlott, görbe orr viselője azonban könnyen befolyásolható.
Ami a szemet még különösen vonzza egy orcán (s az arcdiagnosztikában is nagy jelentősséggel bír), az nem más, mint a száj. A test játszótere. Az apró méret öntörvényű, makacs, aprólékos természetre vall, míg a vastag ajkak, tudásszomjra, elsöprő szenvedélyre, jó kapcsolatteremtő készségre. Ámde az sem lényegtelen, melyik ajak a vastagabb. A felső ajkak dominanciája hedonizmust takar, az alsóé az anyagiak szeretetét és előtérbe helyezését. Az utóbbi típus talpraesett, de egyben hűtlen is. A száj görbülete szintén jelzés értékű. A felfelé görbülő száj optimista embert rejt szemben a sírós, kritikusabb, "lefittyenő szájú" pesszimistával.
A ráncok, redők azonkívül, hogy kíméletlenül emlékeztetnek minket minden reggel az idő múlására, egy arcdiagnosztikában jártas embernek sokat mesélnek a személyiségről is. Az orr és a száj közötti redők például a kommunikációs készségről árulnak el a legtöbbet. Minél kisebb a mélységük, annál könnyebben, gördülékenyebben megy a beszéd. A mélyebb barazdák tulajdonosa azonban többet mérlegel, megfontoltabb attitűdöt képvisel.
Diagnózis arcból
Arc egyes részei hozzárendelhetők belső szerveinkhez, így az azon a részen tapasztalható elváltozások az adott szerv működési zavarával hozhatók összefüggésbe. A szem alatti rész a vizeletkiválasztó rendszerrel áll kapcsolatban, tehát a szem alatti karika tartós megléte félreérthetetlenül utal az arcdiagnosztika szerint a vese működési rendellenességére.
A járomcsont a tüdő zónája. Az arcszín a vérkeringés, szív állapotáról árulkodik (vörös pír), a szemek közötti terület a májhoz, epéhez rendelhető (ráncok), az ajkak szélei, vastagsága s a halánték elváltozásai pedig az emésztőszervek egészségi állapotáról tanúskodnak. (Foltok, pattanások jelzik, hogy baj van.)
Nyitott könyv
Minden arcunkra van írva. A megélt dolgaink, hajlamaink, amelyeken felülkerekedhetünk természetesen. Az is látszik, milyen nyavalyát hordozunk testünkben. Arról már nem is beszélve, hogy pillanatnyi érzelmeink is könnyen tanyát vernek arcunkon. Az arcolvasás alapjait magunkkal hoztuk. Fejleszteni, tanulni, figyelni nem szégyen. A "könyv" adott, csak olvasni kell belőle. Tanulságos lehet.
(Az arcdiagnosztika nem egyszerűsíthető le arcjegyek egymásttól elkölönülő értelmezéseire, egy bonyolult összefüggésrendszerről van szó, relációkról. Jelen esetben csak egyszerű egymáshoz rendelésekből, törvényszerűségekből szemezgettünk.)
Galgóczi Edina
|